Jak vybrat lední brusle?

Malý tutoriál jak vybrat brusle na hokej či na blbnutí s potomky.

Výběr bruslí je pro laiky proces, při kterém se i frajer snadno zapotí. Musíte zohledni tohle a tamto… Pokusíme se vám to tápání ve tmách kapánek ulehčit tímto návodem. Už se vidíte na ledu? Tak jdem na to!

K čemu budete brusle používat?

“Eee? … k bruslení přece.” Ano ano, víme, ale chcete bruslit spíš rekreačně, krasobruslit, hrát hokej? Tento gordický uzel byste měli rozseknout hned na úvod, protože každá disciplína má specifické požadavky, které je moudré při výběru zohlednit. Nekupujte první brusle, které na vás vyskočí z akčního letáčku místního hypermarketu...

Amatérské brusle

Na takovéto bruslení na zimáku nebo rybníku pro veřejnost. A proč ne! Všichni nepotřebují být Jarda Jágr, že. Tak tady je hlavní kritérium jasné: pohodlí. Ono když vás hodinu tlačí tvrdé cosi do kotníku, tak idylická výuka potomka na zasněženém rybníku se mění ve středověkou torturu. Myslete tedy na to a vždy si vyzkoušejte několik párů, a to od různých výrobců. Procházejte se s nimi bohatýrsky po prodejně sem a tam, ať odhalíte ničitele nohy dřív, než si ho s nadšením odnesete domů. V bruslích nebudete sedět nebo chodit, ale provádět sportovní kreace, takže bota musí sedět (dámy prominou) jak prdel na hrnec.

Pánské zimní brusle – nebo-li kanady – musí nohu pevně držet, ale ne ji svírat příliš (to si opět hlídejte při zkoušení brusle). Mají pevnou špičku a bota je nad nožem brusle snížená, ale zadní část je zvýšená. Nože pánské brusle jsou oproti dámským mírně zakulacené a bez zoubků. Je na vás, jaký si stanovíte na nákup brusle rozpočet – levnější modely mají nože z karbonové oceli, ty lepší jsou z nerez oceli, takže nedochází k reznutí. Dražší brusle také pamatují na termoregulační komfort bruslaře, takže vám v nich nebude taková zima nebo se vám naopak nebude noha potit.

Dámské zimní brusle – říká se jim také krasobrusle, ale piruety s nimi předvádět nemusíte. Mají vysokou botičku a nože mají vepředu zoubky kvůli výrazně jinému stylu bruslení oproti tomu pánskému (v tomto našem článku se dozvíte přehledně, jaké jsou rozdíly v bruslení mezi dámami a gentlemany Jak se naučit bruslit). Dříve měly holky malý výběr v designu a jiné než bílé brusle k dostání nebyly. Dnes už výrobci nabízejí veselejší paletu barev a vzorů. Pro rozdíly v nožích a jejich kvalitu platí totéž co pro pánské nože. Jak známo, ženy jsou zimomřivější a tlapky jim lehce promrznou – pokud vás tento neduh sužuje, hledejte v nabídkách prodejců brusle zateplené kožíškem. Emancipace už se projevuje i ve stylu bruslení, takže pokud vám připadá sympatičtější pánský styl bruslení, horký trend dámských kanad vás možná osloví. Pánským bruslím se podobají nejen vzhledem (oproti klasické vysoké dámské botičce jsou nižší), ale hlavně postrádají vepředu zoubky stejně jako ty klučičí. U způsobu zapínání se ale do žádných experimentů nepouštějte – klasické zavazování na tkaničky zatím jiný zlepšovák nepřekonal.

Dětské zimní brusle – u těch se výrobci nejvíc vyřádí, co se týče vzhledu. Paleta barev je neomezená, společný je pevný plastový skelet. Většina dětských bruslí má dnes roztahovací systém, který umožňuje zvětšit brusli o 4 čísla, takže brusle chvíli roste s dítětem a nemusíte každou zimu kupovat nové. (Pokud je ale váš syn budoucí již zmiňovaný Jarda Jágr a vy ho chcete přihlásit do Komety, vyberte opravdové dětské hokejové brusle, tj. bez roztahovacího systému.) Při koupi dětských ledních bruslí rozhodně doporučujeme nasosat rady od zasvěceného prodejce – v jeho přítomnosti zároveň potomek při zkoušení bruslí nebude tolik remcat (aspoň taková je naše osobní rodičovská zkušenost).

Hokejové brusle

Tak na tuto specialitu jsme se těšili, hokej je prostě čupr sport a pro nás Čechy tak trochu (hodně) srdcovka. Na tom si dáme záležet a správný výběr hokejových bruslí si rozebereme v dalším samostatném blogovém příspěvku. Pro tuto chvíli jen stručně: zatímco krasobruslařské brusle jsou navrženy pro rychlost a ladnost, hokejové brusle jsou jinak tvarovány, aby vydržely fyzický tlak vysoce kontaktního sportu. Nejsou tak možná pohodlné jako ty krasobruslařské, ale zato jsou to brusle pro opravdové chlapy! Jsou plošší a užší. Jedním z hlavních rozdílů je také tvar nože. Ten je u hokejových bruslí vpředu i vzadu zakulacen. Hokejové brusle bývají lehčí. S výběrem tohoto typu bruslí si rozhodně nechejte odborně poradit – a tím opravdu nemyslíme odchytit si v obřím obchoďáku člověka v mundúru s logem obchodu na zádech, který minutu před vámi radil chlápkovi kterak vybrat ideální činky na posilování. Myslíme tím dát hlavy dohromady s fachmany, kteří se na hokejové brusle specializují. My máme dobré zkušenosti s pražským www.hokejpro.cz nebo sítí poboček + e-shopem Decathlon.

Teď už víte jak vybrat brusle. Přihodíme ještě další dva tipy KDE. Nedoporučujeme řetězce nabízející kdeco od vybavení na ping pong po kempovací ekvipment. Cena zde paradoxně nebývá nízká. Vy chcete přece pořádné brusle, které vám vydrží nějakou tu zimu! Ve specializovaném obchodě dostanete lepší kvalitu a také cenné rady.

V Praze můžeme doporučit některou z prodejen Decathlon (Chodov, Černý most a Metropole zličín), kde vám mimo jiné brusle i nabrousí, nebo specializovaný e-shop www.hokejpro.cz.

V Brně můžete zkusit opět jednu z prodejen Decathlonu. První najdete na adrese Brno Modřice a tu druhou v Brně Ivanovicích (případně eshop).

V Ostravě najdete dvě prodejny Decathlon. Jednu přímo v centru a druhou na jihu Ostravy.

A kde si nové brusle můžete otestovat v praxi, zjistíte samozřejmě na našem portálu Veřejné bruslení. Ať vám to bruslí!